29 Ekim, 2007

187. sayfa


İngiltere'den Mektuplar yazan Fatma'nın 187. sayfa sobesi.Tahsin Yücel'in Kumru ile Kumru adlı kitabını ikinci kez okurken geldi. Bir çoğunuz okumuşsunuzdur. Köyden kente göç hikayesi içinde değişimi, tüketim toplumunu ve getirdiği insan ilişkilerini masalsı bir dille anlatıyor.Tahsin Yücel'in Kumru ile Kumru adlı kitabından 187. sayfa alıntısı

"Bilal dayı reklamlardan ders alın diyor ya nesinden ders alayım ben bunun?" diyordu Kumru. Bir başka reklamda, bu kez bir hanım, bir çamaşır makinesini çalıştırıken, görünmeyen bir adam adını pek anlamadığı bir çamaşır makinesinin büyük parçaları rahatça yıkadığını söylüyor, kadın makineden kocaman kırmızı bir kumaş çıkarıp birçok kez katlayarak bavula koyuyor, arkasından, çok kalabalık bir yerde büyük mü büyük bir Türk bayrağı açılıyordu. Kumru gene şaşırıp kalıyor, "Hoppala paşam, Malkara Keşan!" diye söylenerek uzaktan-kumandaya basıyor, Hakan'ın okuldan dönmesini bekliyordu.

Hakan annesinin sorularına gülüyor, "Ha o mu, reklam işte: çamaşır makinesinin içinin çok geniş olduğunu anlatıyor," diye yanıtlıyordu.
"Ya o bayrak, o kalabalık?"
"Reklam işte: bayrak çok büyük olduğuna göre, makinenin içinin de büyük olduğunu gösteriyor." "Peki, o kalabalık ne oluyor?"
"Bayrağı statta açıyorlar, milli futbol maçında."
"Hoppala paşam, Malkara keşan!" diyordu Kumru, başka soru sormuyordu.

*****

Ben de Nenoni'yi ve de Oya'yı sobeliyorum.

21 Ekim, 2007

YENİ EV PASTASI VE KURABİYESİ
Yeni evine taşınan halama hazırladığım, yeni ev pastası ve Ev kurabiyesi. Bilinen portakal aromalı, kakaolu 4 katlı pandispanya, çikolatalı krema, toz gıda boyası ile renklendirdiğim yenilebilir şeker hamuru.

(Pandispanyayı detaya girmeden geçiştiriyorum, isteyen olursa ayrıntılarını yazarım)

Kurabiyeler ise zencefilli daha önce tarifini yazdığım kurabiye tarifi ile yarım ölçü hazırladım.

Ev şeklinde kurabiye kalıbını yine hanimişin tekniğinde, Nenoni ile beraber yaptık. Gıda boyası ile renklendirdiğim yenilebilir şeker hamuru kullanarak kapladım. Çiçekler, yapraklar yenilebilir şeker hamuru.


Perdeleri başka renkli şeker hamurundan hazırlasaymışım daha anlaşılır olurmuş, bir de yine şu çiçek takıntısından kurtulsam iyi olurmuş. Hepsini yerleştirdikten sonra pastanın üzerinin çok kalabalık olduğunu farkettim.

20 Ekim, 2007

MODİFİYELİ YEĞEN PASTASI:)

İYİKİ DOĞDUN TEK YEĞENİM, NİCE NİCE YILLARA...Bu gün doğum günü olan yeğenim için hazırladım. Her zaman yaptığım 4 katlı, kakaolu, portakal ve vanilya aromalı pandispanya. Ara katlarında çok çilolatalı krema ve muz kullandım. Mavi toz gıda boyası ile renklendirdiğim şeker hamuru ile kapladım.

Biraz daha büyüyünce kendisinin de almak istediği Gökhan abisinin modifiyeli tosbağasının fotoğrafından Nenoni'nin yardımları ile kopya çekerek şeker hamurunun üzerine, Ufuk'un tekniği ile çizdim ve hamurunu modifiyeledim :) eee acemi işi bu çıktı ortaya.

Zencefilli kurabiyelerin kalıplarını yine Nenoni yardımları ile ben hazırladım. Yatılı okuldaki arkadaşlarına getirsin diye..Gökhan abisinin Modifiyeli Tosbağası

14 Ekim, 2007

YE#27 KARADENİZ YEMEKLERİ

Karadeniz Yemekleri etkinliği için yeni tarif ekleme zamanım olmadı. Etkinliği takip edenler için Laz Yemekleri Kategorisindeki fotoğraflarıma ve yazılarıma link verdim.

Etkinliğe katılan bir bloğun Laz Böreği tarifimi orjinalini bozmadan denemesi memnunluk verici ancak o kadar orjinali bozmadan denemiş ki :)) fotoğraf hariç yazımın tamamını copy-past yaparak yayınlaması, kendi deneyimlerini yazmak varken ne kadar etiktir acaba ?

Tariflere konu başlıklarından ulaşabilirsiniz.

LAZ BÖREĞİKARA ÜZÜM PELTESİ (PAPA-PEPEŞURA)HAMSİLİ PİLAV

TURŞU KAVURMASI
HAMSİLİ EKMEK
KARALAHANA EZMESİ
11 Ekim, 2007


Ramazan Bayramınız kutlu olsun.

08 Ekim, 2007

İyi ki doğdum ben


Bu gün benim doğum günüm :)

07 Ekim, 2007

ÇİKOLATALI PASTACIKMALZEMELER
2 yumurta
3 kahve fincanı şeker
2 kahve fincanı süt
2 kahve fincanı sıvıyağ
6 kahve fincanı un
1 paket kabartma tozu
portakal ve vanilya aroması

YAPILIŞI
Yumurta ve şeker mikserle şeker eriyene kadar çırpılır.
Süt+ sıvıyağ ve aromalar eklenir, karıştırılır.
Elenmiş un+kabartma tozu eklenir, karıştırılır.
Cupcake kağıtlarına eşit şekilde paylaştırılır. (yaklaşık 16 adet)
170 derece fırında yaklaşık 20-25 dakika pişirilir.

1 paket (90 gr bitter çikolata) benmari usulü eritilir, soğuyan pastacıkların ortaları çay kaşığı yardımı ile açılır ve içlerine eritilmiş çikolata doldurulur, üzerlerine de eritilen çikolatadan sürülür.


Ben daha önceden yenilebilir şeker hamurundan yaptığım küçük güller ve yapraklarla süsledim.